Ruh Halinize Göre Beslenin

Son zamanlarda, beslenme ve ruh sağlığı arasındaki ilişki üzerine araştırmalar ortaya çıkmaktadır. Yine de, ruh halinin stres, çevre, zayıf uyku, genetik, duygudurum bozuklukları ve beslenme yetersizlikleri gibi birçok faktörden etkilenebileceğini unutmamak önemlidir.

Kendinizi kötü hissettiğinizde, moralinizi yükseltmek için yemeğe yönelmek cazip gelebilir. Bununla birlikte, şekerli, yüksek kalorili ikramlar, birçok insanın kendi olumsuz sonuçlarına yol açmaya başvurur.

Bu nedenle, herhangi bir sağlıklı yiyeceğin ruh halinizi iyileştirip iyileştiremeyeceğini merak edebilirsiniz.

İtalyan Beslenme Uzmanları  insanların damak  zevkleri  ve yemek seçimi konusunda ilginç tespitler de bulunuyor. Uzmanlara göre, sofraya oturup doğru besin maddeleri seçerek kötü ruh halinizi düzeltebilirsiniz.

Uzmanların yaptığı tespitler sonucunda zihinsel bunalım içinde olan kişilerin makarna, ekmek, taze meyve  ve sebze yememeleri gerektiğini  vurgulayarak  kendisine olan güvenini yitirmiş ve bezginlik duyan kişilerin ise peyniri ve kırmızı eti kesinlikle tüketmemelerini öneriyor. Süt ürünleri  ve kırmızı et kişilerde bezginliği artırıyor.

Yalnızlık ve iç sıkıntısı hisseden insanların rahatlamak için domates, patlıcan, biber, patates, yumurta ve karnabar gibi sebzeleri tüketmesini doğru tercih olarak gören uzman, söylendiği sözler ve davranışlardan memnun olmayanların soğan ve pırasayı tercih etmesi gerektiğini belirtiyor.

Düş kırıklığı ,kuşku ve çekingenlik içinde bulunan kişilerin kereviz ve havuç tüketmesinin ruh sağlığı açısından faydalı olacağına dikkat çekerken iş hayatının yorgunluğu ve stresinden bunalan kişilerin sofralarından bezelyeyi ihmal etmemeleri gerektiğini vurguluyor.

Bununla birlikte, bazı yiyeceklerin genel beyin sağlığını ve belirli duygudurum bozukluklarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Somon gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve bu da depresyon riskinizi azaltabilir.

Çikolata, birçok ruh halini iyileştiren bileşik bakımından zengindir.Beyniniz için hızlı bir yakıt kaynağı olduğu için şekeri ruh halinizi iyileştirebilir.

Ayrıca, iyileştirilmiş ruh hali ile bağlantılı olan, kannabinoidlere kimyasal olarak benzer bir madde olan kafein, teobromin ve N-açiletanolamin gibi bir dizi iyi hissettiren bileşik salgılayabilir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, çikolatanın psikolojik bir tepkiyi tetiklemeye yetecek kadar bu bileşikleri içerip içermediğini tartışmaktadır.

Ne olursa olsun, beyninize kan akışını artırdığı, iltihaplanmayı azalttığı ve beyin sağlığını artırdığı gösterilen sağlığı geliştiren flavonoidlerde yüksektir ve bunların tümü ruh hali düzenlemesini destekleyebilir .

Son olarak, çikolatanın yüksek bir hedonik derecesi vardır, bu da onun zevkli tadı, dokusu ve kokusu da iyi bir ruh hali geliştirebileceği anlamına gelir.

Sütlü çikolata şeker ve yağ gibi ilave maddeler içerdiğinden , flavonoidlerde daha yüksek ve ilave şekerde daha düşük olan bitter çikolatayı tercih etmek en iyisidir . Yüksek kalorili bir gıda olduğu için, yine de bir seferde 1-2 küçük kare (% 70 veya daha fazla kakao katı) yapmalısınız.

Bunun yanında Çikolata her türlü isteği kamçıladığını ve ihtirasları şahlandırdığını tespit eden beslenme uzmanları, bedenin öfkeyi azalttığını  ve kişiyi sakinleştirdiğini  ileri sürüyor.

Vücudunuzdaki serotoninin% 90’a kadarı bağırsağınızda üretildiğinden, sağlıklı bir bağırsak, iyi bir ruh haline karşılık gelebilir. Kimchi, yoğurt, kefir, kombu çayı ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar bağırsak sağlığını destekleyen probiyotikler açısından zengindir.

Muz, kan şekeri seviyenizi ve ruh halinizi dengede tutmak için birlikte çalışan harika bir doğal şeker, B6 vitamini ve prebiyotik lif kaynağıdır.

Yulaf, kan şekeri seviyenizi dengeleyebilecek ve ruh halinizi artırabilecek lif sağlar. Ayrıca demir eksikliği anemisi olanlarda duygudurum belirtilerini iyileştirebilen demir bakımından da yüksektir.

Meyveler, hastalıklarla mücadele eden antosiyaninler bakımından zengindir ve bu da depresyon riskinizi azaltabilir.

Bazı kabuklu yemişler ve tohumlar, triptofan, çinko ve selenyum bakımından zengindir ve beyin fonksiyonunu destekleyebilir ve depresyon riskinizi azaltabilir.

Kahve, ruh halinizi artırabilecek kafein ve klorojenik asit gibi çok sayıda bileşik sağlar. Araştırmalar, kafeinsiz kahvenin bile bir etkisi olabileceğini gösteriyor.

Fasulye ve mercimek, özellikle B vitamini olmak üzere zengin ruh halini iyileştiren besin kaynaklarıdır.

Üzerinden endişeyi atamayan ve her an hata yapabilirim saplantısını aklından çıkarmayan insanların bol bol marul yemeleri gerektiğini tespit etmişlerdir. Saldırgan, karşısındaki kişilere karşı agresif bir yapısı olan kişilerin kendilerini  kontrol altında tutmak için ceviz yemelerini tavsiye ediyor.

İlginç tespitlerine bir yenisini daha ekleyen İtalyan uzmanla, aşk acısı çekenlerin ve duygulardan kurtulamayanların kesinlikle pirinç ve şekerden kaçınması gerektiğini belirterek bu iki gıdanın melankoliyi artırdığını iddia etti.

Sağlıklı bir ruh hali için iyi bir uyku ,fiziksel egzersiz ve beslenme çok önemli…

tr_TRTurkish