Besinlerle Bedenimizde Hayat Var

Üç beyinden gelen dürtülerin yarattığı salınımlar ,geniş iletişim ağları içinde ve arasında çeşitli işlemleri senkronize eder.Salınımlar birlikte tüm birleşenlerin işlerini doğru zamanda yapabilmesini sağlar,bir iletkenin bir orkestradaki çok sayıda enstrüman arasında düzeni oluşturması gibi.Buna karşılık ,senkronizasyon başarısız olduğunda ,bizim üç beyin artık düzgün çalışmaz. Baş,kalp ve bağırsak beyinleri birlikte çalışmasına rağmen ,onlar bariz fiziksel fonksiyonlara sahip ve onlar da farklı zihinsel ve duygusal roller icra eder;

• Baş beyin bilgiyi analiz eder ve mantığı uygular.

• Kalp beyni dünyayı duygu ve duygularla hisseder.

• Bağırsak beyni kimliğimizi ve dünyada kim olduğumuzu anlamak için kullanılır.Bağırsak beyni de bize içgüdülerimizi takip etmeyi öğreterek kendini korumayı öğrenmemize yardıcı olur.Zaman zaman hepimizin deneyemediği ‘’içgüdüsel duygu ‘’

Beyin, vücudumuzun küçük bir bölümünü oluştursa da yiyeceklerden alınan enerjinin %20 sini harcamaktadır.Beyin ve Kalp arasında müthiş bir ilişki var. ‘Beyniniz için kalbinize, kalbiniz için beyninize dikkat edin” . Yapılan araştırmalara göre beyindeki sorunlar, kalbin elektriksel çalışma dengesini bozuyor.Beyni ve Kalbi daha sağlıklı ve faydalı beslemenin yollarını öğrendiğimizde beynimizden ya da kalbimizden en iyi şekilde yararlanmaya başlarız.Sosyal ve iş yaşamında gösterdiğimiz performans bu tarz bir beslenmeyle bir süre sonra belirgin derecede olumlu gelişmeler gösterir.Yediklerimiz beynimizin üzerinde hemen etkisini gösterir ve onun daha verimli bir şekilde çalışmaya başlamasını sağlar. Kalbimizin sadece vücudumuza kan pompalayan bir organ olmadığı bilim tarafından son yıllarda giderek daha iyi anlaşılıyor. Kalbin daha önceden bilimin fark etmediği, ama sözde daha ilkel toplumların çoktan fark ettiği, bildiği bir dolu yönü de bilim tarafından fark edilmeye başlandı. Mesela kalbimizde NÖRONLAR bulundu. O sebeple de kalp nakli yapılan bazı insanlarda daha önceden olmayan alışkanlıklar, özellikle de daha önceden olmayan yeni yeme alışkanlıkları ortaya çıkabiliyor.

Bir de elinizi bizzat kalbiniz üzerine koymak da, elin yarattığı baskı yüzünden zihnin dikkatini oraya çekip kalbe inmeyi, kalple bağlantı kurmayı kolaylaştırıyormuş.

stresi azaltmak, kalp boyutunda yaşamayı öğretmek için başka teknikler de var. Kısacası artık analitik zihinlerimizden uzaklaşıp daha çok kalp boyutunda yaşamayı mutlaka öğrenmemiz gerekiyor.

Belleğimizi kuvvetlendirmek İsteyenler

Havuç:Öncelikle hatırlama yeteneğimizi arttırır.Havuç beyin metabolizmasını canlandırır.Havuç içinde beyinde sinaptik aralıktaki geçiş hızını ve performansını arttıran asetil kolin hormonu vardır.Bir şey ezberlerken ufak bir tabak sıvı yağlı havuç salatası yenilmesi faydalı olur.Sıvı yağ,havuçta bulunan vitaminlerden yararlanmamız için gereklidir.Dışarıda satılmakta olan havuç sularına birkaç damla sıvı yağ katılmasının nedeni yağda eriyen vitaminlerden yararlanma imkanı sağlamaya yöneliktir.

Ananas: Uzun bir metni ezberliyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır.Az miktarda da önemli bir element olan mangan içerir. Avokado:Kısa süreli Bellek içindir .Kabızlığa iyi gelir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler.Avokado,vücutta toksit maddeleri yok eder.Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatmada insana katkı sağlar. İçeriğinde bulunan protein ,mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde önemlidir.

Avokado ,vücudun karbonhidrat,protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.Deriyi kurumaktan korur;özelikle ,duyarlı,kuru,yıpranmış ve yaşlanmış derileri güçlendirir.Bol mikarda içerdiği A vitamini ,hücrelerin yenilenmesini destekler.Üst deride kepeklenme ve nasırlaşmayı önler.

Öğrenme Güçlüğü Çekenler

Lahana:Sinirliliği giderir.Örneğin sınav öncesi bol yenmelidir.Annelerin hızlı öğrenme süreçlerinde çocukları için lahana yemeği yapmaları son derece anlamlı olacaktır.

Limon :C vitamininden dolayı canlandırıcıdır,algılama yeteneğini artırır.Dil öğrenme kursundan önce bir bardak limon suyu içilebilir veya dikkat gerektiren işlerden önce kullanılması tavsiye edilebilir.

Yaban Mersini :Uzun süreli öğrenmede ideal bir meyvedir.Beynin kan dolaşımını güçlendirir. Beyne olan faydaları dışında birçok farklı etkileri vardır: ‘’Göz yorgunluğu ,miyopluk,katarakt,karasu(glokom;göz tansiyonu),şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (diyabetik retinopati),gece körlüğü ,gece görüşüşünü arttırıcı ,kamaşa ,retinayı güçlendirici,kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavukkarası (retinitis pigmentoza)hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı etkileri vardır.Kabızlık,bulantı,mide krampları ve ülseri önleyicidir.Kan şekerini düşürücü ,iltihaplanmayı ve kolajenin stabiliize edilmesini sağlar.Pıhtılaşmayı azaltır,damar sertliği oluşmasını engeller ve antioksidan etkiye sahiptir.Varis ve hemoroide karşı iyileştirici etkisi vardır.

Dikkat Güçlüğü Çekenler

Soğan:Aşırı yıpranmaya,fiziksel yorgunluğa karşı iyi gelir.Kanı sulandırır ve beynin oksijenlenmesini sağlar.Alerjisi olanların ve kendisini yorgun hissedenlerin çiğ ve sık kulanması gereken bir sebzedir.C vitamini bakımından zengindri.

Ceviz,Fındık,Fıstık:Konferanslarda,konserlerde,uzun araba yolculuklarında ,sinirleri kuvvetlendirir.Açlık hissini bastırarak fazla yemek yemeyi engeller.Kilo sorunu olanların veya açlığa dayanamayanların zaman zaman kullanmalarında yarar vardır.İçlerinde birçok vitamin ve element vardır.İnsanların kendilerini güçlü ve zinde hissetmesini sağlar.

Kalbin Duygu Hali Zencefil:İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar .Kan sulandırıcı olduğundan vücutta ve beyinde dolaşımın daha rahat olmasını ve böylelikle bedenin oksijenlenmesini sağlar .Duygusal yönü fazla olanlarda duygulanım dengesizliklerine iyi gelir.

Kimyon : İnsanın aklına değişik fikirlerin gelmesine katkıda bulunur.Aniden bir fikre ,bir buluşa ihtiyacı olan bir fincana iki tatli kaşığı dolusu kimyon koyarak bu çayı içmelidir.Sindirim sorunlarında ve daha pek çok sağlık sorununda kullanılan faydalı baharattır.

tr_TRTurkish