Doğru Tercih Doğru İş Hayatı

Aslında farkında değiliz ama hayatımızı tercihlerimiz  ve seçimlerimiz  yönetir.Özellikle  meslek ve iş yaşamımız en önemli kendimizi var etme ,kimliğimizin temellerinin oturduğu  dönemleri kapsamaktadır. Aynı zamanda hepimizin fark ettiği yaşlar olmuştur.  Mesleğimizin  bizim için uygun olmadığını düşündüğümüz anlar  ve  duygular zaman zaman hepimizi esir almıştır. Keşke şu meslek sahibi olsaydım…  dediğimiz anlar gibi

İnsanlar isimlerinden önce title (ünvanları) ile anılır. Üniversite sınav tercihlerinin yapıldığı bu günlerde meslek seçimleri ve tercihler  üniversite aday öğrencileri için büyük bir öneme sahiptir. Doğru ve bilinçli tercih için mutlaka bir ön hazırlık yapılmalı, tercih edilecek  üniversite  ve bölümlerle  ilgili detaylı ve net bilgileri araştırmak  adayların yararına olacaktır.

Kesinlikle meslek tanıma testi yapılmalı, kendi  yetenekli olduğu alanlar bir uzman ile değerlendirilmeli ,fikir alışverişinde bulunulmalı, OSYS Yüksek öğretim programları ve kontejanları kılavuzu olmak üzere, istenen  üniversitenin tercih ve tanıtım günlerine katılabilir, mevcut öğrencileri, akademisyenleri ile de  görüşülmesi yararlı olunabilir.

Tercih yapmadan önce kişinin kendisini tanıması, Ne istediğini bilmesi  çok önemli. Ben ne yapabilirim ? Hayalim ne? Hangi meslekte  olursam daha başarılı olurum ? ya da severek yaparım. Bu sorular bizim için önem taşır. Meslekler insanların yaşam biçimidir. Bunun dışında bir mesleğin iş imkanı, yabancı dil olanakları, çift diploma imkanları, uluslararası geçerliliği çok önemli. İleriye yönelik size sunacağı imkanlarıda görmezden gelmeyin.

Puanınız ne olursa olsun bir tercihi öylesine yapmayın. Tercihler sizin yaşamınızı ve hayatınızın geri kalanınızı nasıl yaşayacağınızı belirler.

tr_TRTurkish